Alien Territory – w skrócie…

Alien Territory jest zaawansowaną modyfikacją gry „Aliens Attack On Colony”, której pierwsza wersja ukazała się w 2000 roku i była to gra tworzona na podstawie filmu “Obcy”, gdzie Marines zmagali się z obcymi istotami. W chwili obecnej powstaje nowy silnik, który charakteryzuje się przede wszystkim nową grafiką, dużą ilością efektów wizualnych oraz większą wydajnością gry, co powoduje niższe wymagania sprzętowe oraz stabilniejsze działanie aplikacji. Alien Territory to gra sieciowa, posiadająca kilka trybów gry, dzięki czemu gracze mają szereg różnych ciekawych scenariuszy. Mają do wyboru misje specjalne, tryb polowania na obcych, ucieczka z miejsca zagrożenia, tryb dezaktywacji reaktora lub po prostu jedną wielką rzeź, w której każdy może liczyć tylko na siebie i wszyscy są dla siebie wrogami. Gracze mają do wyboru cztery różne klasy postaci: Żołnierz, Medyk, Zwiadowca oraz Inżynier, każda z osobna posiada swoje specjalne cechy, co więcej każda z nich jest bardzo potrzebna reszcie drużyny, by móc ukończyć daną misję. Alien Territory to głównie gra z naciskiem na kooperację, tryb tzw. Death Match jest tylko i wyłącznie dodatkiem, cały smak polega na współpracy i obraniu odpowiedniej taktyki. We wszystkich trybach gry z wyjątkiem misji, gracz który polegnie staje po stronie obcych i steruje jednym z nich próbując wyeliminować pozostałą resztę żołnierzy. Jest to o tyle ciekawe, iż gracz, który ponosi klęskę żołnierzem nie jest zdany na wieczne oczekiwanie aż reszta żołnierzy skończy daną misję.

Mapy

Na każdy tryb gry przypada około 30 map, ale to nie wszystko, bowiem dostępny będzie też specjalny edytor map, dzięki czemu gracze będą mogli do woli tworzyć własne tereny, w które wspólnie ze znajomymi będą mogli grać. Silnik gry jest tak napisany, że gracz pobiera z serwera daną mapę i zapisuje ją na dysku, wobec czego jeżeli będzie łączył się na serwer z mapą, którą posiada, to nie będzie musiał jej ponownie pobierać.

Misje

W trybie misji gracze będą mieli do wykonania kolejno zadania. Gracz, który zginie będzie obserwował dalszy przebieg gry z udziałem jego kolegów. Misje oczywiście będą bardzo różne, będzie trzeba stawić czoła wielu zadaniom, przy których gracze będą zmuszeni do zaplanowania dobrej taktyki oraz do bardzo dobrej współpracy.

Edytor Map

Jak już było wspomniane, Alien Territory będzie posiadało osobny edytor map, co prawda nie będzie on pozwalał na tworzenie map w trybie misji ( Missions ), ale będzie pozwalał na tworzenie w pozostałych trybach. Gracz tworząc daną mapę, aby w nią zagrać będzie miał dwie możliwości, albo postawić serwer i każdy ją automatycznie ściągnie, albo po prostu wysłać plik mapy do osoby, która ma już postawiony serwer. Reszta graczy po prostu łącząc się do gry będzie automatycznie pobierała ten plik i wówczas będą mieli możliwość zagrania na tej mapie.

Aplikacja Serwera

Po głębszych beta-testach dostępna będzie dla wszystkich aplikacja serwera. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć do czego on będzie służył, ale warto podkreślić jakie będzie zawierał opcje oraz funkcję. Administrator będzie posiadał możliwość ustawiania kolejek map, opcji głosowania na daną mapę lub na dany tryb gry, co więcej będzie mógł zdalnie zalogować się jako administrator z poziomu gry do serwera i tym samym zmieniać opcję na na nim z poziomu konsoli. Oczywiście nie zabraknie takich ustawień jak maksymalna ilość frag, czasu, obcych, graczy, banów itp.

Freeware/Shareware?

Alien Territory to gra w pełni darmowa, co więcej również darmowy będzie edytor map. Należy o tym wspomnieć, ponieważ jeszcze rok temu edytor miał być płatny, dlaczego więc nie będzie? Krótka odpowiedź: Możliwość tworzenia własnych map, to furtka do pozbawienia gracza nudy. Najprawdopodobniej płatne będą za symboliczną sumę dodatkowe mapy misji. Można powiedzieć, że Alien Territory pełni funkcję wstępu i reklamy dla grupy Gear-Studio. Tutaj każda gra powstaje z zamiłowania, a nie dla korzyści majątkowych.

Kiedy można spodziewać się pełnej gry?

To jest najgorsze pytanie z najgorszych. To dlatego, że naprawdę ciężko jest oszacować czas ukończenia w pełni projektu, Gear-Studio to grupa kilku osób, które prowadzą osobne życie poza programowaniem, wszyscy mamy inne prace niż tworzenie gier, nasze projekty powstają w wolnych chwilach, jest to nasze hobby. Czasami jest miesiąc że możemy siedzieć po pracy do końca dnia nad projektem i postęp idzie bardzo szybko, a czasami po prostu mamy ważniejsze sprawy prywatne na głowie i nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić na raz. Nie posiadamy żadnego budżetu na nasze projekty, powstają one z naszych własnych środków i czasami z pomocą innych osób. Dlatego możemy tylko prosić naszych fanów o cierpliwość i zrozumienie.

Poniżej znajduje się kilka zdjęć z nowej oraz starej wersji. Dodatkowo pod zdjęciami jest krótki film z ostatniej wersji jaka się ukazała: